Yazılım Mülakatında Sorulan Sorular!

Yazılım Mülakatında Sorulan Sorular
Yazılım Mülakatında Sorulan Sorular

Yazılım mülakatında sorulan sorular programlama yöntemiyle insanların ihtiyaçlarını karşılamak amaçlı yazılım geliştiren kişilere yönelik bir sınav sistemidir. Elektronik cihazların kullanımı hayatımızın her alanına giriş yaptığı ve artık neredeyse her işimizi online olarak internet ortamında gerçekleştirdiğimiz için yazılım mühendisliği de popüler bir meslek olmuştur.

Yazılım Mülakatında Sorulan Sorular


Mülakatlara en iyi şekilde hazırlanmak için yazılım üzerinde incelemeler ve çalışmalar yapmış olmalısınız. Genelde bilgisayar mühendisliği bölümünde okuyanlar bu mesleğe en çok rağbet gösterirler fakat herhangi bir insanda kendini geliştirirse yazılımcı ya da yazılım mühendisi olabilmektedir. Mülakatlarda daha önceden çıkan soruları internetten araştırarak da kendinizi hazırlayabilirsiniz. Çıkmış soruların incelenmesi stres yönetiminde de yardımcı olur.


Yazılım Mülakatları

Yazılım mülakatlarında alanınızla ilgili bilginize dair sizi tartmak amacıyla sorular sorulur. Sorulara doğru ve farklı bir yanıt vermek , işyerini etkilemektedir. Şimdiye kadar çıkan sorulardan bazıları şunlardır:

  • Class ne demektir ve kullanım amacı nedir?
  • Erişim belirteçleri hangileridir ve ne amaçla kullanılırlar?
  • Dizi ve list arasındaki farklar nelerdir?

Size mülakatta sorgu ve fonksiyon da yazdırabilirler. Yazılımcı olarak bir şirkete başvurmak istediğinizde öncelikle yapmanız gereken o şirketi çok iyi bir şekilde araştırmaktır. Yazılım mülakatında sorulan sorular araştırması eğer ünlü bir şirkete başvuracaksanız o şirket üzerinden de yapabilirsiniz.

Harika bir yazılımcı özgeçmişi nasıl hazırlanır Siz de harika bir öz geçmiş hazırlayarak işyerlerine başvuru yaparken farkınızı koyabilirsiniz. Bu makalemizi de okuyarak kendi cv’nizi hazırlayabilirsiniz.

Başvuru yaptığınız şirketi iyi tanırsanız size muhtemelen sorulacak olan şirket yapısıyla ve değeri ile alakalı sorularda kendinize güvenerek cevap verebilirsiniz. Çalışmaya başlarsanız nasıl bir yerde çalışıyor olacaksınız bunu da öğrenmek size avantaj sağlayacaktır.

Yazılım Mülakatında hangi soruları sorarlar


Yazılım İş Mülakatı

Yazılımcı olarak bir firmaya başvuru yapacağınız zaman öncelikle kendi kendinize sınav pratikleri yapabilirsiniz. Yazılım mülakatında sorulan sorular araştırması haricinde çeşitli bilgisayar programları sayesinde işin tekniğiyle ilgili sorulacak olan sorular üzerine çalışabilirsiniz.


Sınavlar teknik konular üzerine ve sizin davranış biçimleriniz üzerine olur. Yazılım ile alakalı bilgi derecenizi ölçerken bir yandan da bazı durumlarda nasıl tepkiler verdiğinizi incelemektedir.


Teknik kısım kadar davranışlarınızın incelendiği mülakatlar da oldukça önemlidir ve çoğu insan davranışsal kısma pek dikkat göstermez. Oysa rakiplerinizden öne geçmek için her iki sınav türüne de iyi bir şekilde hazırlanmanız gerekir.