Daha İyi Bir Yazılım Geliştiricisi Nasıl Olunur?

daha-iyi-bir-yazilim-gelistiricisi-nasil-olunur
daha-iyi-bir-yazilim-gelistiricisi-nasil-olunur

Bugün sizlere bir yazılım geliştirici’nin daha iyi bir yazılımcı olması için tavsiyeler vereceğim. Aslında bu konumuzda bir yazılım geliştiricisi nasıl olunur ve nasıl kariyerini ilerletmelidir bunu anlatacağım. Konular kişisel özelliklerinizi geliştireceğini, müşterilerinizi ve meslektaşlarınız arasındaki bağı nasıl kuvvetlendireceğinizi; aynı zamanda bir yazılım geliştiricisi olarak kariyerinizi nasıl ilerleteceğiniz konusunda vereceğim genel tavsiyelerdir.

yazılım kariyerinizi ilerletin

Yazılım Sürecini Anlayın

Birçok geliştirici, yazılım geliştirmenin sadece kod yazarak olduğunu düşünmektedir. Bu yüzden can sıkıcı olmaya ve zamanı boşa harcama gibi düşüncelere kapılabiliyor. Fakat bu düşünce gerçeklerden oldukça uzaktadır. Bir yazılımı kodlamadan önce belirsiz bir fikirden uygulanmaya çalışılmalı, dikkatlice tasarlanmış olmalı ve bir çözüme dönüştürme sürecinden geçmelidir. En son yaptığınız değişiklikleri kaydettikten sonra yazmış olduğumuz yazılımı Git’e aktarmalı. Bu sayede yazılım test ediliyor, paylaşılıyor, analiz ediliyor ve geliştiriliyor. Kodlama sürecin sadece bir parçasıdır.

yazılım geliştiricisi nasıl olunur

Daha önce yazmış olduğum seo optimizasyonu nasıl yapılır konumu da okumayı unutmayın!

Özel veya büyük organizasyonlarda çalıştığınız zaman projeler, farklı aşamalarda ve farklı ekipler tarafından kontrol ediliyor. Mesela yazılımı bitmiş bir projenin yayınlanmadan önce siber güvenlik departmanında kontrol edilmesi gibi. Herhangi bir açık veya zaafiyet bulunup bulunmadığını ekipçe test edilmekte. Her gereksinimi farklı farklı ekipler yapmaktadır. Daha sonra projenin bitiminde tasarımcılara verilir ve onlarda proje ile ilgili görselleri ayarlamalıdır. Yazılım geliştiricileri kodları ve sonucu QA mühendislerine verir.

Eğer herşey yolundaysa son kullanıcılara teslim eden operasyon ekiplerine gönderirler. Tüm bunlar yapılırken tabiki de projenin bir başkanı da olur. Başkan adım adım projenin gelişimini inceler ve fikir verir. Bir yazılım geliştiricisi olarak çalışıyorsanız mutlaka herkesten bir şeyler öğrenin. Kendinizi bir yazılım gibi sürekli güncel tutun. Yazılım sektörü sürekli güncel olan, değişebilen bir sektör olduğundan dolayı sürekli yeni geliştirmeler gelecektir. Bu yeniliklere ayak uydurun.

Müşterilerinizin İhtiyacını Anlayın

Müşterilerin ne istediğini iyi anlamanız ve bilmeniz gerekmektedir. Müşterilerin hakkında öğrenmeniz gereken çok önemli bir şey var: Aslında müşterileriniz yaptığınız işlerin bir çoğunu bilmiyorlar. İşlevsel programlama veya ilişkisel olmayan veritabanları aslında onlar için karanlık bir kutudur. Onlar yaptığınız işlerde birçok şeyi bilmemektedir. Bunun birkaç sorunu bulunmaktadır.

müşterilerinizi iyi anlayın

İnsanlar bilmedikleri veya anlamadıkları bir şey için para ödemekten çekinirler. Çok para vermekten rahatsız olurlar. Eğer yol üzerinde arabanızı bir tamire götürüp bıraktığınız zaman güvenip güvenmeyeceğiniz konusunda sorun yaşayabilirsiniz. Müşteriler de bu şekilde düşünmektedir aslında. Yeni bir müşteri ile çalışıyorsanız onlara güven vermek oldukça önemlidir. Müşteriniz arasındaki ilişkinin sürdürülebilir olması için güven sağlamalısınız. Nasıl çalıştığınızı müşterilerinize gösterin. Projenin sonucunu müşterilere göstererek yenileyin bu sayede çalışmalarınızın ilerlemesini görebilir aynı zamanda kendi düşüncelerini yansıtabilir ve geri dönüşte bulunabilir.

Yazılım Geliştiricisi Olarak İş İçin Doğru Yazılım Araçları Kullanın

İş için doğru araçları kullanmak gerekir. Doğru araçları bulmak için de aslında kendinize soru sorarak ve araştırarak çözüme ulaşabilirsiniz. Kendinize sormanız gereken sorular ise şunlardır:

  • Hangi cihazları ve/veya platformları desteklemeli?
  • Lisans satın almak gerekli mi yoksa açık kaynak kodlu bir proje işinizi görecek mi?
  • Şirket politikası, yasal hususlar veya ekibinizde eksiklik gibi sınırlamalar var mı?
  • Bellek veya performans kullanımı gereksinimleri nelerdir?

Bu sorulara yanıt aramak aslında kafanızda çözüm oluşturmanıza olanak sağlayacak. Kullanabileceğiniz veya kullanacağınız tüm araçları bir liste halinde kaydederek tüm işinizi gören açık kaynak kodlu yazılımları bulmanıza olanak sağlayacak ve kolaylık sağlayacaktır. Birden fazla seçenek sunun kendinize bu sayede daya iyi bir sonuç elde edebileceksiniz.

yazılım geliştirirken kullanacağınız araçları belirleyin

Yazılım Geliştirirken Temel Unsurlara Odaklanın

Bir yazılım geliştiricisi nasıl olunur dediğimizde öncelik olarak temel unsurlara odaklanmanız gereklidir. Yeni araçlar oldukça sık olarak karşımıza çıksa da temel kavramlar çok nadir olarak değişmektedir. Yeniliklere açık olun. Bu kariyer yapmanıza etki eden faktörlerden biridir. Yeni bir şey öğrenmek için acele etmemek gerekli. Çünkü bazı yazılım haberleri gibi sayfalar sadece gürültü çıkartmak veya dikkat çekmek amacı ile haber yaparlar. Bu yüzden topluluk olarak konuşulan bir konu üzerinden öğrenmeye başlayın.

İşinizde ne kadar iyi olursanız olun yine de bazen işler ters şekilde gidecektir. Bu gibi durumlarda soğukkanlılığınızı korumanız gerekmektedir. Bu durumu tamamen saygılı ve hassasiyet içinde dikkatlice idare ettirmeli ve problemleri çözmelisiniz. Asla müşterileriniz ile konuşurken yanlış ifadelerden kaçının ve kararsız olarak durmayın. Müşterileriniz ile tartışırken projeye sorun olan unsurlara odaklanın. Problemi çözebilmek için iş arkadaşlarımızdan fikir alabilir veya beyin fırtınası yapabiliriz. Beyin fırtınası da aslında bir çözüm yöntemidir.

Makaleyi ingilizce olarak okumak için buraya tıklayabilirsiniz. Umarım yeterince bilgi vermiş ve ilerlemenize en ufak yardımda bulunmuşuzdur. İstediğiniz içeriği veya içeriğimiz hakkındaki yorumunuzu yorumlar kısmından yazabilirsiniz.