Forbidden

You don't have permission to access this resource.

Additionally, a 403 Forbidden error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

403 Forbidden

Forbidden

You don't have permission to access this resource.

Additionally, a 403 Forbidden error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

403 Forbidden

Forbidden

You don't have permission to access this resource.

Additionally, a 403 Forbidden error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

403 Forbidden

Forbidden

You don't have permission to access this resource.

Additionally, a 403 Forbidden error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

403 Forbidden

Forbidden

You don't have permission to access this resource.

Additionally, a 403 Forbidden error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

Wordpress ile Pazaryeri Sitesi Nasıl Kurulur? - Web Dayı
Deprecated: class-oembed.php 5.3.0 sürümünden berikullanılmayacak! Yerine wp-includes/class-wp-oembed.php kullanın. in /home/sosya265/public_html/webdayi.com/wp-includes/functions.php on line 5401

WordPress ile Pazaryeri Sitesi Nasıl Kurulur?

wordpress ile marketplace sitesi kurulumu
wordpress ile marketplace sitesi kurulumu

WordPress ile bir çok farklı alanda web sitesi kurulabilmektedir. E-ticaret sitesi kurulabildiği gibi pazaryeri web sitesi de kurulabilmektedir. Bu konumuzda sizlere wordpress ile pazaryeri sitesi nasıl kurulur anlatacağım. Bu konuda genellikle yabancı konulardan yardım alarak ekleyeceğim çünkü bu konu hakkında türkce içerik yok.

Pazaryeri Sitesi Nedir ve Nasıl Kurulmalıdır?

Aslında pazaryeri web sitesi , her insansın kendi ürününü satmasına olanak sağlayan alışveriş yöntemidir. Pazarda nasıl insanlar kendi ürünlerini satabiliyorsa bu köken ile aynıdır. WordPress ile pazaryeri web sitesi nasıl kurulur ondan bahsedeceğim. Bu sayede e-ticaret sitenizde insanlar kendi ürünlerini ekleyip , istediği fiyatta satabilecekler. Peki wordpress içerik yönetim sistemi ile nasıl pazaryeri yani marketplace web sitesi kurulur onu görelim.

wordpress çoklu satıcı eklentisi

WordPress İle Pazaryeri Web Sitesi Kurmak

Adım adım sizlerle uygulamalı olarak göstermek istiyorum. Çünkü uygulamasız pek bir bilgi edinemezsiniz. WordPress ile e-ticaret pazaryeri sitesi kurmak için işimize lazım olacak bazı eklentiler bulunmakta. Bu eklentiler ile pazaryeri web sitesi kurma işlemini tamamlayacağız. Öncelikle wordpress panelinizden eklentiler > yeni ekle yolunu takip edip woocommerce eklentisini indirin. Woocommerce eklentisi bildiğiniz üzere e-ticaret siteleri yapmanıza olanak sağlayan bir eklentidir. Öncelike woocommerce eklentisini kuruyoruz ve aktif hale getiriyoruz.

wordpress ile pazaryeri sitesi nasıl kurulur

Kurulum sihirbazı üzerinden istedikleri bilgileri tamamlayıp kurulumu bitiriyoruz. İsterseniz woocommerce eklentisi kullanımı için yazmış olduğum makaleyi de okuyabilirsiniz. Daha sonra woocommerce ödeme ağ geçidi için bir ödeme yöntemi eklememiz lazım. Standart olarak paypal gelmekte. Siz bankalar ile veya 3.şahıs firmalar ile anlaşma yapıp entegrasyon yapabilirsiniz. O adımı size bırakıyorum. Woocommerce ile ilgili yazdığımız makalede entegrasyon nasıl yapılır anlatmıştım. Şimdi e-ticaret yazılımızı kurduktan sonra insanların kendi ürününü eklemesi aynı zamanda para kazanması için bir eklentiye daha ihtiyacımız olucak. Burda dokan adlı eklenti işimizi çözücektir.

Dokan Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Pazaryeri eklentisi ile wordpress pazaryeri web sitesi kurmanıza olanak sağlamaktadır. Dokan eklentisini yüklemek için eklentiler > yeni ekle yolunu takip edip arama çubuğuna dokan yazın. Ardından çıkan eklentiyi indirip kurun.

wordpress pazaryeri sitesi kurma

Daha sonra sizi eğer kurulum sihizbarına atarsa istediği bilgileri ve yapacağınız ayarları kurulum sihirbazından ayarlayın. Dokan eklentimizi yükledikten sonra artık web sitemiz üzerinden satıcı hesabı oluşturulabilecek. Bu sayede satıcı olarak kaydolan bir üye kendi ürünlerini satabilecek. İster dijital ister fiziksel ürün olarak satışını yapabilecektir.

Dokan Ayarları Nasıl Yapılandırılır?

Admin paneli üzerinde bulunan dokan menüsünün üzerine gelip settings submenüsüne tıklıyorum. Bu sayfada eklentimin ayarlarını özelleştireceğim.

wordpress marketplace website

Önüme gelen ilk sayfada komisyon oranlarını ayarladığımız bölüm gözükmekte. Burda kullanıcılar satış yaptığı zaman kaç komisyon keseceğinizi belirtiyorsunuz. Her yapılan satışta kar kazanmak için komisyon bedeli belirtmeniz gerekmekte. Bir çok pazaryeri e-ticaret siteleri günümüzde genel olarak 10-15-20 oranlarını kullanmakta. Fakat yine de kendi seçiminiz olarak kendiniz oran belirleyebilirsiniz.

Satış Seçenekleri Ayarları

wordpess dokan eklentisi nedir ve nasıl kurulur

sayfayı az aşağı doğru kaydırdığımız zaman satıcı yeteneği bölümü gözükmekte. Aslında terimler ingilizce olarak yazılıyor fakat ben sağ tıklayıp türkce diline çevirdim. Bu sayede daha kolay şekilde anlayabiliyorum. İlk seçim bölümünde yeni satıcıların ürün eklemesine izin verip vermeyeceğini seçiyoruz ki zaten akfit olarak gelmiş. Şuanlık yeni site olduğu için aktif bırakıyorum fakat çok üyeliğim olsaydı kapatırdım ve sadece belirli günler izin verirdim. Diğer seçenekte ise ürün popup devre dışı bırakmasını söylemekte. Bunu devre dışı bırakmanızı önermem çünkü estetik güzellik kazandırıyor ve kolaylık sunmakta. Kullanıcılar kendi ürününü eklerken açılan popup üzerinde ürün hakkındaki bilgileri girerek ürün ekleyebiliyor. Sipariş durumu güncellemesine izin ver özelliği ise satıcı ürününü beklemede,iptal,tamamlandı olarak değiştirebilir. Eğer bir müşteri satıcının ürününü alırsa ve alma işlemi başarısız ve sorun teşkil ederse iptal olarak durumu güncelleyecektir. Diğer ayar ise size kalmış kullanıp kullanmayacağınıza siz karar verebilirsiniz. Değişiklikleri kaydet butonuna basıyorum ve ayarlarımı kaydediyorum.

Dokan Marketplace Genel Ayarlar

Genel menüsüne tıklıyorum çünkü bizi otomatik olarak satış seçenekleri menüsüne atmıştı o yüzden ben genel menüsünü seçiyorum.

dokan ayarları

İlk seçeneği güvenlik amacı ile aktif ediyorum. Admin paneline benden başka kimsenin girmemesi benim için daha güvenli olacaktır. Satıcı mağaza urlsini kendiniz istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Dilerseniz türkce olması açısından market veya satıcı olarak değiştirebilirsiniz. Satıcı kurulum sihirbazını kullanıcaksanız firmanızın veya sitenizin logosunu ekleyebilirsiniz. Eğer kurulum sihirbazını kullanmak istemiyorsanız aşağıdaki kutucuğa tik atın ve ayarları kaydedin. Peki bu satıcı kurulum sihirbazı ne işe yarar ? Eğer bilmiyorsanız basit bir şekilde anlatayım. Bir kullanıcı sitenize satıcı olarak üye olduysa onu kurulum sihirbazına aktarır ve satıcı kendi bilgilerini girerek kolay şekilde bir profil oluşturur.

Satıcı mağaza seçenekleri üzerinde önemli bir ayar bulunmadığı için orayı açıklamayacağım. Zaten pek de bir önemli ayar yok. Genel ayarlarımı da yaptıktan sonra para çekme seçenekleri ayarlarına girebilirim.

Dokan Para Çekme Ayarları

Eklentimizin para çekme ayarlarına girdikten sonra önümüze gelen para çekme seçeneklerini yapılandıralım.

dokan para çekme seçenekleri

Para çekme yöntemleri kısmından banka transferi aktif olarak gelmekte. Paypal ülkemizde kullanılmadığı için paypal seçeneğini aktif etmeyeceğim. Fakat yurtdışı üzerinden kuruyorsanız tabii ki açabilirsiniz. Minimum para çekme limiti 20 tl olarak ayarlanmıştır. İstediğiniz gibi indirip yükseltebilirsiniz. Burda da başka bir ayar bulunmamakta. Minimum para çekme limiti kullanıcı ürününü sattığı zaman 20 tl ve üzeri ise para çekme isteğinde bulunabilir fakat değilse para biriktirmesi gerekmektedir.

Dokan Sayfa Ayarları

Sayfa ayarlarından kısmına ellemeyin. Dokan eklentisini yüklendiğinde default olarak ayarlanıcaktır. Dolayısı ile burda yapmanız gereken herhangi bir ayar yoktur. Diğer ayarlara geçelim.

Dokan Görünüm Ayarları

Görünüm ayarları kısmından mağazanızın haritasını ekleyebilirsiniz. Harita eklemek için google maps api veya mapbox api aracılığı ile kod yerleştirebilirsiniz. Bu sayede mağazanızın konumunu müşteriler kolaylıkla bulur ve güven problemi azalmış olur.

dokan görünüm ayarları

Alt kısımda bulunan mağaza başlığı şablonu ile satıcılarınızın profil sayfasının nasıl gözükeceğini seçebiliyorsunuz. Bu ayarı kendinize göre ayarlayabilirsiniz.

dokan mağaza ayarları

Mağaza açılış widgeti kullanmak isterseniz seçeneği aktif edebilirsiniz. Satıcı bilgilerinin gizliliğini sağlamak için ise eposta, telefon numarası ve mağaza adresi gibi bilgileri saklayabilirsiniz. Bu sayede satıcılarınızın güvenliği sağlanmış olur. Tüm ayarlarımızı yaptıktan sonra değişiklikleri kaydet butonuna basmayı unutmayın.

Dokan Gizlilik Politikası Ayarları – Pazaryeri Sitesi Kurulumu

Gizlilik politikası ayarlarından gizlilik sayfası oluşturup seçebilirsiniz, gizlilik sayfası oluşturulması bir e-ticaret sitesi için oldukca önemlidir. Gizlilik politikası sayfası oluşturup içeriğinizi yazabilirsiniz. Dokan eklenti ayarlarımızı yaptık. Peki şimdi sitemiz hazır mı buna gelin birlikte karar verelim.

Çoklu Satıcı Olarak Üye Nasıl Olunur?

Öncelikle siteme yeni gizli pencere üzerinden giriyorum. Daha sonra menülerden my account sayfasına tıklıyorum. Eğer sizde bu sayfa yoksa görünüm > menüler yolundan önemli sayfaları ekleyin.

satıcı hesabı oluşturma

Üye ol kısmında ı am vendor seçeneğini seçerek satıcı hesabı oluşturabilirsiniz. Satıcı hesabı oluşturmak istediğimden dolayı o seçeneği seçiyorum.

dokan satıcı hesabı oluşturma

Görmüş olduğunuz gibi benden bazı bilgiler istiyor bu bilgileri dolduruyorum ve üye oluyorum.

satıcı hesabı kurulumu

Beni kurulum sihirbazına attı. Burdan kurulum ayarlarını yapıyorum. Let’s go butonuna basıyorum.

dokan eklentisi kurulumu

Kuracağım mağaza hakkında bir satıcı olarak bilgi vermem gerekiyor. Buraya konum bilgilerimi giriyorum. Eğer içerikler ingilizce olmasını istemiyorsanız wordpress eklentisi olan loco ile dili çevirebilirsiniz. Ben zaman kaybetmemek adına skip diyorum.

satıcı ödeme bilgileri

Satıcıya kazandığı parayı aktarmak için gireceği ödeme yöntemini buraya yazacaktır. Bu sayede para çekme talebi istediği zaman iban bilgisi ile kolay bir şekilde para gönderme işlemini yapabileceksiniz. Daha sonra ise bizi dashboard sayfasına aktarıyor.

satıcı hesabı ayarları

Bu sayfa üzerinde dashboard menüsünde kazandığı para, tamamlamış olduğu iş gibi bilgiler içerkemktedir. Products sayfasına ürün ekleyebilmektedir. Orders kısmında ise satın alacak müşterinin ilanını tamamlandı,iptal edildi olarak seçebilmektedir. Withdraw kısmında bekleyen ve kullanılabilir para bulunmakta. Settings kısmında ise satıcı bilgilerini değiştirebilmekte. Aynı zamanda profili için banner ekleyebilmekte. Settings altında bulunan insan sekmesi ise hesap ayarlarını düzenlemesine izin vermektedir. E-posta şifre gibi özel bilgileri değiştirebilmektedir. Diğer buton ile profil sayfasını görebilir sağdaki ikon ile de hesabından çıkış yapabilir.

Pazaryeri Sitesi için Ürün Nasıl Eklenir?

Kullanıcı ürünü eklemek için hesabım sayfasından products menüsüne tıklayarak add new prdouct butonuna basar. Bu sayede yeni ürün ekleyebilir.

satıcı ürün ekleme

Daha sonra ürün eklemek için resim, fiyat, indirimli fiyat, kategori, etiketler ve açıklama girerek ürün oluşturulabiliriz. Bu ürün ise kendi mağazasında yayına çıkacaktır.

satıcı ürün nasıl ekler

Ürünümü ekledim pending demesinin dememi ürünleri adminler inceler ve uygun ise aktif eder. Bunun da admin panelinde nasıl yapıldığına hemen bakalım.

ürün nasıl onaylanır

Görmüş olduğunuz gibi admin paneli üzerinden ürünler > tüm ürünler bölümünden görebilirsiniz. Düzenle deyip yayınlanmış olarak seçip kaydederseniz onaylanmış olacağız. Bu sayede satıcının ürünü herkes tarafından görünecek ve satın alabiliecektir. Bu konumuzda da wordpress ile pazaryeri sitesi nasıl kurulmalıdır onu anlattım.

Düşüncelerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz.

sa