Forbidden

You don't have permission to access this resource.

Additionally, a 403 Forbidden error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

403 Forbidden

Forbidden

You don't have permission to access this resource.

Additionally, a 403 Forbidden error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

403 Forbidden

Forbidden

You don't have permission to access this resource.

Additionally, a 403 Forbidden error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

403 Forbidden

Forbidden

You don't have permission to access this resource.

Additionally, a 403 Forbidden error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

403 Forbidden

Forbidden

You don't have permission to access this resource.

Additionally, a 403 Forbidden error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

Woocommerce Nedir ve Nasıl Kullanılır ? - Web Dayı
Deprecated: class-oembed.php 5.3.0 sürümünden berikullanılmayacak! Yerine wp-includes/class-wp-oembed.php kullanın. in /home/sosya265/public_html/webdayi.com/wp-includes/functions.php on line 5401

Woocommerce Nedir ve Nasıl Kullanılır ?

woocommerce-nedir
woocommerce-nedir

Woocommerce , wordpress altyapısında geliştirilmiş olan ve yaygın olarak kullanılan e-ticaret eklentisidir. Woocommerce nedir sorusuna bu konumda yanıt vereceğim. Woocommerce sayesinde wordpress altyapısında istediğiniz gibi e-ticaret siteleri kurmanıza olanak sağlar. Woocommerce nedir ve nasıl kullanılır konumuzda tüm detayları öğreneceksiniz.

Kullanıcı girişi , ödeme ağ geçidi , sepet ve daha bir çok sayfalandırma yaparak bir e-ticaret sitenizi kurmanıza yarar.

Woocommerce site hızlandırma konumuza bakarak sizler de sitenizin performansını yükseltebilirsiniz.

Ayrıca sıfırdan wordpress e-ticaret sitesi kurma adlı konumuzun da sizlerin ilgisini çekeceğini düşünüyorum. Hadi okumaya devam.

WordPress Woocommerce Yeni Sipariş Durumu Ekleme – Seyda AŞAN | Web  Çözümleri Ortağınız
woocommerce nedir

Woocommerce için yapılmış wordpress temaları da bulunmakta. Bunları sitenize kurarak kolay bir şekilde e-ticaret sitesi kurabilirsiniz. Fiziksel , indirilebilir ürün satmanız da mümkündür ayrıca booking gibi ek eklentiler ile rezervsayon sitesi yapılabilir. Bir çok eklenti ile uyumludur. Elementor ile ürün sayfası tasarımları bile yapabilirsiniz. Bir önceki konumda elementor hakkında bilgi vermiştim. O konuya da bakabilirsiniz.

Woocommerce Nedir?

Woocommerce ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilirsiniz. Trendyol gibi bir web sitesi yapabilirsiniz. Ayrıca yemek sitesi , fiziksel ürünler , dijital ürünler gibi daha bir çok sayamayacağımız siteler kurabiliriz. Müşterilere otomatik mail ile durumunu haberdar edebildiğimiz gibi sadece kendi özelliğinden değil ek eklentiler ile özelliğini de arttırabiliyoruz. Çok güzel bir eklenti ki güzel olmasa o kadar kişi indirmezdi. Hadi bu eklenti nasıl kurulur ona bakalım.

WooCommerce QuickTray - Iconic
woocommerce genel görünüm

Woocommerce Nasıl Kurulur?

Eklentiyi wordpress altyapınıza kurmak oldukca basit ilk öncelikle sol panelde olan eklentiler mesünün üzerine gelerek açılan yan panelden yeni ekle butonuna basıyoruz. Daha sonra arama çubuğuna woocommerce yazıyoruz ve eklentimiz karşımıza çıkıyor hemen kur diyip ardından aktif ediyoruz ve eklentimiz kurulmuş oluyor.

woocommerce nasıl kurulur

Etkinleştir seçeneğine bastıktan sonra sol menülere woocommerce menüsü eklendiğini görüceksiniz. Eklentinin kurulumu oldukca basit demiştim. Şimdi ayarlarını biraz kurcalayalım.

Woocommerce Nedir: Woocommerce Ayarları Nasıl Yapılır?

Menülerde yer alan eklentimizin üzerine gelip ayarlar sekmesine tıklayalım ve ayarlarımızı yapılandıralım. Tabi kii tüm ayarlardan burda bahsetmemiz çok zor. Oldukca gelişmiş bir yapı. Baya bir özellikleri var fakat türkce desteği olduğu için okuyarak anlayabilirsiniz.

woocommerce ayarları nasıl yapılır

İlk menümüz olan genel sekmesinde e-ticaret sitenizin mağaza bilgilerini girmeniz gerekicektir. Tabi çok fazla önem farzetmese de bilgileri doğru girmeniz müşterilere güven kazandıracaktır.

woocommerce genel ayarlar

Genel menüsünü az aşağı kaydırdığımız zaman genel seçenekler bölümü karşımıza çıkacaktır. Buradaki ilk menüde satış yapacağınız ülkeyi seçmelisiniz. Mesela sadece türkiye çapında hizmet veriyorsanız sadece türkiye satışlarını aktif etmeniz ve diğer ülkeleri engellemeniz gerekmektedir. Yurtdışından bir müşteri aldığı zaman sorunlar yaşanabilir. Vergi oranları ve hesaplamalarını etkinleştir dediğiniz zaman ise vergi menüsünden vergi ayarlarınızı yapılandırabilirsiniz. Kupon kodlarını etkinleştirmeniz ise indirim kodu eklemenize olanak sağlar ve müşteri sayınızı arttırır. Dijital pazarlama ile ilgileniyorsanız bu konuları benden iyi biliyorsunuzdur.

woocommerce para birimi değiştirme

Eğer ilk kurulum yaptığınızda para birimi dolar olarak veya herhangi bir ülkenin para birimi olarak geldiyse burdan değiştirmeniz gerekir. Para birimini türk lirası yaparak tl olarak satış yapabileceğim. Ayarlarımı yapılandırdıktan sonra değişiklikleri kaydet butonuna basıyorum.

Woocommerce Ürün Ayarları Nasıl Yapılır?

Ardından ürünler menüsünü seçiyorum ve ürün ayarlarımı yapılandırıyorum.

woocommerce ürün ayarları

İlk ayar üzerinde bana mağza sayfasının hangi sayfa olmasını istediğimi söylüyor. Genellikle bu ayar otomatik olarak gelir farklı bir mağaza sayfası yapmadıysanız default ayarında bırakmanız lazım. Sepet ekle davranışı bölümünden sepete ekleme butonunda ajax etkin olsun seçeneği tiklidir. Bu özellik ise sepet üzerinde güncelleme yapıldığında otomatik olarak yerine geçilmesini sağlar. Örneğin kullanıcı sepete bir ürün ekledi ve sildi silme işleminin gerçekleşmesi için sayfayı yenileyip kontrol etmesi gerek fakat ajax sayfa yenilenmesi gerekmeden anlık olarak güncelleme yapmaktadır. Bu tik otomatik olarak aktif gelmektedir fakat aktif değil ise muhakkak aktif etmeniz gerekir. Daha sonraki ayarlar pek gerekmez fakat kendinize göre aktif/deakfit edebilirsiniz.

Woocommerce Gönderim Ayarları Nasıl Yapılır?

Gönderim ayarları üzerinden belirli bir ülkeye komisyon , kargo ücreti gibi ayarlamalar yapabiliyoruz. Menüye girdim ve hemen butona bastım.

woocommerce gönderim ayarları

Şimdi bilgiler girelim ve isteğimizi yerine getirelim. Bölge adına Türkiye yazdım ve bölgeye ait bölgeler kısmından Türkiye-Adıyaman seçeneğini seçtim. Daha sonra gönderim yöntemi ekle butonuna bastım. Önüme açılan pop-up üzerinden sabit fiyat yerine ücretsiz gönderim seçeneğini seçip gönderim yöntemi ekle dedim. Bu sayede adıyaman üzerinde kargo ücretsiz olucak. Fakat tüm türkiye üzerinde yapmam gerekirse sadece türkiye seçeneğini seçmem yeterlidir.

woocommerce gönderim bilgileri ayarları

Daha sonra ayarların aktif olması için değişiklikleri kaydet butonuna basıyorum ve artık Türkiye üzerinde ücretsiz kargo gönderimi sağlayabiliyorum.

Woocommerce Ödeme Ayarları Nasıl Yapılır?

Woocommerce nedir sorusu sorulduğunda artık kafanızda bir şeylerin oluştuğunu düşünüyorum. Ödemeler menüsüne geldiğimizde , müşterilerimizin nasıl ürünler üzerinden ödeme yapabileceğini seçtiğimiz alandır. Burda Paypal üzerinden istersek ödeme alabiliriz. Fakat paypal ükemizde kaldırıldığı için alternatif yollar buluyoruz.

woocommerce ödeme ayarları

Baka Havalesi Ödemesi Nedir?

Bu ödeme yöntemi ile müşteriler sizin belirlemiş olduğunuz banka kartına havale yapar. Ödemeyi yaparken ise açıklama kısmına sipariş kodu girilir. Siz de sistemden sipariş kodunu bularak ödemeyi yaptığını görebilirsiniz ve bu sayede ürünleri gönderebilirsiniz.

Etkin seçeneğine basarsanız ödeme sayfası üzerinde aktif olacaktır. Ayarla butonuna basarsanız da ayarlar ekranı gelicek ve alt kısımda banka bilgileriniz istenilecek bilgileri girdiğiniz zaman ödeme yöntemi çalışacaktır.

woocommerce banka havalesi ödeme ayarları

Çek Ödemeleri Nasıl Kullanılır?

Çek ödemeleri ile gerçeklesen bir ödeme ağ geçididir. Genellikle test amaçlı kullanılmaktadır. Pek yaygın kullanılmamaktadır.

woocommerce çek ödemeleri ayarları

Kolay ve basit bir ödeme yöntemidir.

Kapıda Ödeme Yöntemi Ayarları Nasıl Yapılır?

Fiziksel ürünler için yaygın kullanılan bir ödeme ağ geçidi yöntemidir. Kişi kapıda ödeme ile ürün evine teslim edilir ve ücret alınır. Bir çok e-ticaret sitesi bu yöntem ile satış yapmaktadır. Kapıda ödeme yöntemi ayarlarına girdiğimiz zaman aktif etmemiz yeterlidir.

woocommerce kapıda ödeme nasıl ayarlanır

Paypal Ödeme Yöntemi Nasıl Kullanılır?

Paypal ödeme yöntemi ülkemiz olarak kullanılmayan bir ağ geçididir. Fakat kullanımı oldukca basittir. Eğer yurtdışı üzerinde satış yapıyorsanız kolay bir şekilde paypal ile ödeme alabilirsiniz. Paypal üzerinden hesap açtığınızda size verilen token ve api bilgilerini ayarlar kısmına tıklayarak gerekli alanlara yerleştirmeniz ve ödemeyi aktif etmeniz yeterlidir.

Farklı Ödeme Yöntemleri Nasıl Eklenir?

Farklı bir ödeme yöntemi eklemek istiyorsanız başka bir şirket veya banka ile anlaşma yapmanız gerekmektedir. Günümüzde en çok bilinen ismi ile paytr , iyizico gibi şirketler ile ödeme alınabiliyor. Firmaların kendi geliştirdikleri eklentileri kurarak ödeme almanıza olanak sağlıyor. İsterseniz hep beraber bir firma eklentisini yükleyelim. Hemen eklentiler kısmından yeni ekle seçeneğine tıklıyorum arama yerine paytr yazıyorum çıkan sonucu indirip etkinleştiriyorum. Etkinleştirdikten sonra tekrar woocommerce ayarlarından ödeme menüsünü geliyorum ve paytr ödeme yönteminin eklendiğini görüyorum.

Bu sayede online olarak kredi kartı ile ödeme alımı sağlayabileceğim. Fakat ayarları yaptığım sürece. Hemen ayarlar butonuna basıyorum. Paytr üzerinden api bilgilerimi giriyorum ve tüm işlemlerim hazır. Dilerseniz ad ve açıklama kısımlarını düzeltebilirsiniz. Örneğin kredi kartı yazabilirsiniz.

Woocommerce Hesaplar Ve Gizlilik Ayarları Nasıl Yapılır?

Hesaplar ve gizlilik menüsü üzerinde müşterilerin hesaplar ile ilgili ne gibi özellikler yapabileceğini belirleyebiliyoruz.

woocommerce hesaplar ve gizlilik ayarları

Bir müşterinizin ürün alması için hesap açmasını istiyorsanız ilk seçeneği kapatmanız gerekmektedir. Hesap olmadan sipariş vermesine izin verdiğinizde hesabı olmasa bile ödeme yapıp ürün siparişi verebilir. Bu sizin çalışma mantığınız ile alakalı özelliklerdir. Bu alanları kendi yapınıza göre açıp kapatabilirsiniz.

Woocommerce E-posta Ayarları Nasıl Yapılır?

E-postalar menüsüne geldiğimizde burda müşterilerimize durumdan haberdar olması için otomatik gönderilen maillerin mesajlarını değiştirebilmemize olanak sağlıyor.

woocommerce e-posta ayarları

İlk ayarda bulunan yeni sipariş menüsünü yönet dediğimizde atılacak olan mail başlığı ve içeriğini değiştirebiliyoruz. Default olarak bırakılması herhangi bir sorun teşkil etmez. Default olarak kalmasını öneririm.

Woocommerce Gelişmiş Ayarlar Nasıl Yapılandırılır?

Gelişmiş ayarlar üzerinden sayfa kurulumu bölümü bizi karşılamakta. Burda eğer sizde sayfalandırma yapılmadıysa sepet sayfasını ve diğer sayfaları seçmeniz gereklidir.

woocommerce gelişmiş ayarları yapılandırma

Bu şekilde seçmeniz gerekmektedir. Zaten bu şekilde geldiyse herhangi bir ayar yapmanıza gerek yoktur.

woocommerce ödeme uç noktaları ayarları

Bu linklemelere ellememeniz gerekmektedir aksi taktirde çalışma prensibini bozabilirsiniz. Burda yapacağınız bi ayar yoktur.Bu gün konumuz da bukadardı. Umarım içeriğimiz sizler için güzel bir bilgi sarf etmiştir.

sa