Woocommerce Hız Optimizasyonu Nasıl Yapılır ?

woocommerce-hız-optimizasonu
woocommerce-hız-optimizasonu

Woocommerce hız optimizasyonu nasıl yapılır: Her e-ticaret sitesi için yapılması oldukça önem arz ettiren optimizasyonlardan biridir. E-ticaret web sitelerinde genellikle resimler yaygın olarak kullanılır. Çünkü müşteriler genellikle ürün resimlerine bakar ve incelerler. Ürünlerin resmine göre hareket ederler. Woocommerce hız optimizasyonunda resim dosyalarının boyutları düşürüldüğünde sitemize hız katacaktır. Bu yüzden birçok e-ticaret firması aslında ürün resimlerini dikkat çekici şekilde eklemekte. Özellikle de ürün galerisi kullanılmakta.

woocommerce hız optimizasyonu nasıl yapılır

Çoklu ürün resimleri ekleyerek müşterinin alacağı ürünü tamamen gözetlemesini sağlamaktır. Bu sayede müşterinin gözünde pozitif bir bakış açısı sağlanacak ve ürünü almasını sağlayacaktır.

Woocommerce Nedir ?

Woocommerce wordpress altyapısında gelişmiş olan bir e-ticaret yazılımıdır. WordPress üzerinde kullanılan en yaygın ve açık kaynak kodlu bir eklentidir. Seo eklentileri ve daha birçok entegrasyonlar ile kendisini daima ilerletiyor. Eklenti Woocommerce hakkında daha fazla bilgi almak için diğer konumuza geçebilirsiniz.

woocommerce nedir ve nasil kullanilir

Woocommerce Nasıl Kurulur ?

Eklentiyi kurmak oldukça kolaydır. Ayarlarını yapılandırmak da çok zor olmamalı ki bunu da zaten diğer konularımda paylaşmıştım. Onları da okumayı gözden kaçırmayın. Eklentiyi kurmak için gerekli olan domain,hosting ve wordpress içerik yönetim sisteminin kurulması yeterli olucaktır. Daha sonra ise admin paneli üzerinden eklentiler > yeni ekle seçeneğine basıp ilgili eklentiyi arama bölümünze yazarak kurmanız yeterlidir.

woocommerce nasil kurulur

Woocommerce Nasıl Kurulur :

Bir adet domain (etki alanı)

Bir adet sitemizin barındırılması için hosting

WordPress içerik yönetim sistemi kurulumu

Admin paneli üzerinden eklentiler > yeni ekle seçeneği üzerinden woocommerce eklentisinin kurulması

Woocommerce Hız Optimizasyonu Nasıl Yapılır ?

Woocommerce page speed nasıl yapılır birazdan bunlara değineceğiz.Woocommerce hız optimizasyonu nasıl yapılır konusuna detaylı bir şekilde bakmanın zamandı geldi. Burada sizlere vereceğim bilgiler tabii ki sadece woocommerce sitelerinizi hızlandırmayacak sade wordpress web sitelerinizi de bu yöntemle hızlandırabileceksiniz. Hadi bir woocommerce mağaza nasıl profesyonel şekilde hızlandırılır onu gösterelim.

woocommerce hiz ayarlari

Woocommerce Sitesi Nasıl Hızlandırılır ?

 1. WordPress Bellek Sınırını Arttırın
 2. Resimleri Optimize Edin
 3. Önbellek Eklentisi Kurun
 4. Vernik Önbelleği Kullanın
 5. Bir İçerik Dağıtım Ağını (cdn) Kullanın
 6. Daha hızlı bir Barındırma Sağlayıcısı Kullanın

Temel olarak yapacağımız işlemleri adım adım yazdık. Tabii bunların nasıl yapılacağını bilmiyorsunuz diye sizlere teker teker adım olarak anlatacağım. Hadi wordpress e-ticaret sitemizin hız optimizasyonlarını kendimiz yapalım.

1) WordPress Bellek Sınırını Arttırın

Bir mağaza sayfasını kurduktan sonra hız çalışması yaparken ilk yapmanız gereken bellek sınırını arttırmaktır. Peki WordPress bellek sınırı nasıl arttırılır hadi hemen görelim.

wordpress bellek sınırını arttırma

WordPress kök klasöründe bulunan wp-config.php dosyasını bulup üzerinde düzenleme yapmak için açıyoruz. Açıklama satırında bulunan Happy blogging yazan yazıyı buluyoruz. Bu yazıyı bulmak için ctrl + f kombinasyonunu kullanarak hızlı şekilde işlem yapabilirsiniz. Daha sonra açıklama satırının altına kodu yapıştırıyoruz.

Yapıştırılacak Olan Kod : define(WP_MEMORY_LIMIT’, ‘256M’);


Bu kodu bahsettiğimiz ilgili yere yapıştırıyoruz. Bu sayede wordpress bellek sınırını arttırmış olacağız fakat sadece bununla pek bir etkisi olmaz o zaman hadi diğer yöntemler ile işlemimizi birleştirelim ve hız değerlerimizi tavan yaptıralım.

.Htaccess Dosyasını Düzenleyin

Eğer .htacces dosyasına erişebiliyorsanız size vereceğim kodu dosyanıza yapıştırın. Bu ekleyeceğimiz kod hız değerlerinizi diğer ayarlara göre en fazla etki edecek olan bir yöntemdir. Bu kod sayesinde site hızınız diğer yöntemlerden daha fazla artacaktır. .Htaccess klasörünüzü açıp içine kodu yerleştireceksiniz.

Fakat buna erişmek için hosting firmanızdan file manager servisine bağlanmanız gerek. Bazı firmalarda bağlandıktan sonra da gözükmemekte onun için ise ayarlardan gizli dosyaları göster demeniz gerekmekte. Bu sayede dosyamız gözükecek ve düzenlemeler yapabileceksiniz.

Eklenecek Kod : php_value memory_limit 256M

Dediğim gibi en çok etki gösteren woocommerce ayarlarından biridir. Hız değerlerinizi gayet yükseltecektir.

PHP.ini Dosyasını Düzenleyin

Eğer php. ini dosyasına erişme ve düzenleme yetkiniz var ise izin verilen maksimum bellek sınırını arttırın. Örneğin satır olarak 64m gösteriyorsa, onu 256m olarak değiştirin ve bellek sınırını arttırmış olun.

Örnek Kod : memory_limit = 256M;

Not : Komut dosyasının kullanabileceği maksimum bellek miktarı (64MB)‘dır.

2) Woocommerce Resim Optimizasyonu Yapın

E-ticaret siteleri genellikle görsel olarak kullanılmalıdır. Bu yüzden büyük boyutlu görseller web sitenin açılış hızını düşürecek ve yavaşlamasını sağlayacaktır. Bu yüzden resim optimizasyonu yapılması gerekir. Resim optimizasyonunda kayıp vermeden resimlerin boyutunu küçülterek yer kazanma, tasarruf etmemizi sağlayacaktır.

worpress resim optimiasonu

Büyük resim dosyaları sitenin hızını en çok düşüren unsurlarsan birdir. Tabii ki resimleri kaldırmak mantıksız olur çünkü resim temel çatıyı kurmaktır. Bu yüzden resimlerin boyutunu küçültmek daha mantıklı olacaktır.

Resim optimizasyonu yapmak için wordpress altyapısında developer’lar tarafından geliştirilmiş bazı eklentiler var. Bu eklentilerin hepsi işinizi görecektir seçimi size bırakacağım ve optimizasyon yapmak için kullanabileceğiniz eklentileri sizlere sunacağım.

WordPress Resim Optimizasyonu Hangi Eklentiler İle Yapılır ?

 1. WP-Smush.it
 2. Hammy
 3. EWWW Image Optimizer
 4. İmagify
 5. ShortPixel

Ve tabii ki daha niceleri bulunmakta. İstediğiniz eklentiyi seçerek görsel optimizasyonu yapabilirsiniz. Resim dosyalarının küçülmesi sitenize oldukça hız katacaktır. Açılma hızı yükselecek kullanıcı dostu ve google dostu bir siteye sahip olacaksınız.

3) Bir Önbellek (Cache) Eklentisi Kurun

Önbellek eklentisi sayesinde sitenizin bir kopyasını kullanıcıya göstererek site hızınızı yükseltmiş olucaktır. Hem sunucu istek sayısı azalıcak hem de açılış hızı yükselecektir. Önbellek eklentileri de oldukça fazla bulunmakta. Hem ücretli hem ücretsiz eklentiler var.

wordpress cache eklentisi

Ücretsiz eklentilerde genellikle bazı kısıtlamalar olur fakat ücretli eklentiler üzerinde tüm özellikleri sağlamanıza olanak sağlar. Ücretli ve ücretsiz eklentiler arasında oldukça fark bulunmakta. Fakat verecek bir bütceniz yok ise birden fazla eklenti ile premium özelliklere sahip olabilirsiniz. Bir eklentinin yapamadığını bir diğer eklenti ile sağlayabilirsiniz.

Sizlere önereceğim ücretsiz eklentiler :

 • Wp Super Cache
 • Wp Fastest Cache
 • W3 Total Cache
 • LiteSpeed Cache

Ücreti olarak da önerdiğim eklenti wp rocket olacaktır. Çünkü tüm özelliklere erişim bulunmakta. Hem önbellekleme işlemi, hem database optimizasyonu hem de resim optimizasyonu bulunmakta. Ayrıca resimlere lazyload özelliği vererek geç yüklenmesini sağlıyor ve site açılış hızına büyük bir oranda etki ediyor. Bu yüzden wp rocket eklentisi işinde bir profesyonel. Fiyatlandırmalar için kendi web sitelerine bakabilirsiniz.

4) Vernik Önbelleği Kullanın

Önbellek’den kasıt mağaza kaynaklarını kopyalayarak hız olanağı sağlamasıdır. Kullanıcı siteye giriş yaptığı zaman kopya içeriği görecek bu sayede açılış hızı artacaktır. Ziyaretcilerin isteklerine yanıt olarak, önbellekte bulunan verileri sunacaktır. Cloudways gibi varnis uyumlu woocommerce barındırma, varnis uyumlu woocommerce mağazaları açmasına güvenli şekilde olanak sağlıyor.

5) İçerik Dağıtım Sistemi (Cdn) Kullanın

Bir içerik dağıtım sistemi kullanarak müşterilerin coğrafi konumların yakınında bulunan sunuculardan alınmış önbelleği statik içeriği sunarak hız artışı sağlayacaktır bu sayede web sitenizin performansını arttıracaktır. Popüler olarak kullanılan içerik dağıtım sistemi (cdn) olarak birçok firma bulunmakta. Adını duyurmuş olan firmalardan bazıları: MaxCdn, Cloudflare, KeyCdn, Cloudways Cdn.

wordpress-cdn-nasil-kullanilir

6) Daha Hızlı Bir WordPress Barındırıcı Sağlayıcısını Seçin

Tüm bu yöntemlere hatta araştırarak farklı bilgiler ile yapsanız bile hız değerleriniz aldığınız performansı karşılamıyor veya çok düşükse yapacak pek şey bulunmamakla beraber farklı bir barındırıcı yani Hosting’i seçmelisiniz. Daha hızlı ve verimli bir barındırıcı bulmanız gerekmektedir.

Özetlemek Gerekirse Site Hızlandırmak İçin Yapılacaklar :

 1. Bir cdn (içerik dağıtım sistemi) yükleyin
 2. Resimlerinizi Optimize Edin
 3. Bir önbellek (cache) eklentisi kullanın
 4. Kullanılmayan gereksiz eklentiler silin
 5. Tembel yükleme / geç yükleme etkinleştirin
 6. Farklı bir barındırıcı sağlayın

Eğer sildiğiniz eklentiler çok ise bir veri tabanı optimizasyonu yapmanızı öneririm. Çoğu eklenti genellikle arkasında kalıntı bırakıyor. Hatta woocommerce eklentiniz bile bunu yapıyor. Woocommerce eklentisini silin ve tekrardan yükleyin ürünlerinizin gitmediğini göreceksiniz. Bunun sebebi ise tam kapsamlı dosyaların silinmemesidir.