Sitenize Gelen Zararlı Linkler Nasıl Kaldırılır?

zararlı linkler nasıl kaldırılır
zararlı linkler nasıl kaldırılır

Web sitenize nereden geldiğini bilmediğiniz veya zararlı düşündüğünüz sitelerden bağlantı aldığını gördünüz? Sitenize gelen zararlı linkler nasıl kaldırılır size anlatıyor olacağız. Bu tür bağlantılar Google üzerinde sitenizi kötü göstermekte ve sıralamadan düşürmektedir. Aslında buna anti seo da denilmektedir.

Eğer rakibiniz illegal yollar ile kendi yükselmek yerine sizi düşürmeyi tercih edip sizin sitenize zararlı linkler yönlendirmektedir. Bu durumda sizin yapmanız gereken bu linkleri reddetmektir. Peki sitenize gelen zararlı linkler nasıl kaldırılır merak ediyorsanız konumu okumaya devam.

zararlı backlink nasıl kaldırılır

Eğer sitenize bir anti seo saldırısı olduğu zaman bunu engellemek gerekir. Aksi taktirde sıralamada düşüş yaşayabilirsiniz. İşte bu yüzden sizlere bu konuyu anlatıyorum. Hatta bu saldırı yöntemini işe dönüştürenler bile bulunmakta. Bazı freelancer yani uzaktan çalışan seo hizmeti sunan seo uzmanları kullanabilmekte. Hatta satışını bile yapabilmektedir.

Bu yüzden birçok web sitesine anti seo saldırısı olmaktadır bu anlatacağım konuyu bilmeniz gerekir çünkü saldırı altında olduğunuzu anladığınız zaman önüne geçebilesiniz. Zararlı backlink saldırılarına karşı, Google’nin aldığı oldukça önlem bulunmakta. Fakat bu sizin sitenizin sıradan düşmesini tamamen korumamaktadır. Eğer bir saldırı altında kaldıysanız direkt müdahale etmek en olumlu sonuç almanızı sağlayacaktır. Peki gelelim zararlı backlinklerin sitenize gelip gelmediğini nasıl anlayabileceğinizi.

Zararlı Backlinkler Nasıl Anlaşılır?

Sitenize gelen tüm bağlantıları görmek için webmaster araçlarından yardım almanız gerekmektedir. Google’nin aracı olan Google Search Console üzerinden gelen bağlantıları takip edebilirsiniz. Fakat birçok arama motoru olduğu için her bir arama motorunun kendi webmaster aracı bulunmakta. Bing arama motoru için Bing Webmaster, Yandex arama motoru için de Yandex Webmaster araçlarını kullanmanız gerekmektedir.

Kullandığınız arama motoru ve motorlarına göre, sitenize backlink veren tüm linklerin olduğu bir bölüm göreceksiniz. Google search console için kapsam menüsü üzerinden bu alana ulaşabilirsiniz. Bu bölümden gelen bağlantıları kontrol etmeniz gerekecek. Bu yüzden zararlı bulduğunuz tüm linkleri bir not defteri açıp kaydedelim. Çünkü bu bağlantıları reddedeceğiz. Bu sayede Google, web sitemizin sıralamasını düşürmemiş olacak.

Alakasız backlinkler, spam backlinkler ve yanıltıcı sitelerden gelen linkler almış olabilirsiniz. Bu normal bir olay fakat eğer çok sayıda kalitesiz sitelerden, yüzlerce veya binlerce link alıyorsanız büyük ihtimalle saldırı altında kalmaktasınız. Webmaster araçları üzerinde şüpheli tüm linkleri bir liste halinde hazırladıktan sonra inceleme yapmın ve zararlı olabilecek tüm linkleri kaydedin. Linklere mümkün olduğunca tıklarken dikkat edin anında tarayıcınıza indirilebilen bir kod yazmış olabilirler. Eğer cihazınıza otomatik olarak bir virüs indiyse onu açmadan silin. Aksi taktirde bilgisayarınız kötü niyetli kişiler tarafından kontrol edilebilir ve bilgileriniz çalınabilir.

Google Sitenizi Bulması İçin 3 Pratik Seo Taktiği adlı konumuzu okuyarak seo ile ilgili püf noktaları öğrenebilirsiniz.

zararlı bağlantıları kaldırma

Kötü Niyetli Siteler Nasıl Tespit Edilir?

İnternet üzerinde uzun bir zaman geçiriyorsanız bir sitenin tek bakışta zararlı olup olmadığını anlayabilirsiniz. Bir siteye girdiğiniz zaman önünüzde otomatik olarak pop-up açılmıyorsa, bahis veya +18 reklamlar çıkmıyorsa ve program indirtmiyorsa muhtemelen o site güvenlidir. Ayrıca site üzerinde ssl sertifikası olup olmadığını da kontrol edin. Günümüzde artık ssl almak çok kolaydır bu yüzden site içeriğine daha çok odaklanmanızı tercih ederim. Bu tür siteler var ise bunlar sitenize zarar verecek türden linklerdir. Eğer bir siteden şüphelendiyseniz ve siteye girmeden virüs olup olmadığını kontrol etmek istemiyorsanız Site Check aracı üzerinden kontrol işlemini yapabilirsiniz.

Zararlı Linkler Nasıl Kaldırılır?

Zararlı linklerin hepsini bir liste üzerinde kaydettiğinizi umuyorum. Eğer kaydetmediyseniz hemen kaydedin. Daha sonra bu domainlerin hepsini alın ve bir liste üzerine yapıştırın. Yapıştırırken dikkat etmeniz gereken konular var. Bu yüzden örnek bir zararlı link listesi bulunmakta hemen üstüne tıklayarak inceleyin.

“domain:” yazdıktan sonra yanında sitelerinize gelen tüm zararlı linklerin domain adresini yazın. Birazdan webmaster aracı üzerinden bu Domain’lerin sitemize bağlantı vermesini engelleyeceğiz. Şimdi hazırladığımız dosyayı Google’ye nasıl gönderebiliriz onu anlatacağım.

İlk olarak Google’nin webmaster aracı olan bağlantı reddetme aracına gidiyoruz. Daha sonra önümüzde açılan sayfa üzerinden sitemizi seçiyoruz. Google search console üzerinden sitenizi eklediyseniz orada gözükecektir. Seçtikten sonra önünüze çıkan bağlantıları reddedin yazısına tıklayın. Dosya seç seçeneğine tıklayın ve ordan hazırladığınız dosyayı seçin. İşlem bu kadar basit. Bu zararlı linklerin kaldırılması belki bir haftayı bile bulabilir. O yüzden bu konuda acele etmeyin. Bu işlemi yaptıktan sonra karşı site size hayla link veriyor olacak ve aynı zamanda webmaster aracı üzerinde link verdiği gözükecektir. Fakat Google arama motorunun ve diğer arama motorlarının gözünde ise bu linkler sayılmayacak ve görmemezlikten gelinecektir. Bizim için de önemli olan Google’nin sitenize nasıl baktığıdır.

Reddedilen Bağlantıların Kaldırılması Ne Kadar Sürer?

Webmaster ara yüzüne girdiğiniz zaman gönderdiğiniz link kaldırma işleminin durumunu görebileceksiniz. Google’nin ulaştığına dair bilgiler verecektir. Fakat bu dosyanın alındığını Google size işleme alındığı hakkında bir bilgi vermeyecektir. Birçok uzmanların dediğine göre genellikle 15 gün içinde düzelecektir. Fakat sitelerden sitelere farklılıklar gösterebildiğini unutmayınız. Zararlı backlinklerin arama motorları tarafından bu yöntem ile engelleyebilirsiniz. Oldukça basit ve kolay bir şekilde sitemize gelen zararlı linkleri engellemiş olduk.