Forbidden

You don't have permission to access this resource.

Additionally, a 403 Forbidden error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

403 Forbidden

Forbidden

You don't have permission to access this resource.

Additionally, a 403 Forbidden error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

403 Forbidden

Forbidden

You don't have permission to access this resource.

Additionally, a 403 Forbidden error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

403 Forbidden

Forbidden

You don't have permission to access this resource.

Additionally, a 403 Forbidden error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

403 Forbidden

Forbidden

You don't have permission to access this resource.

Additionally, a 403 Forbidden error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

Sıfırdan Wordpress E-ticaret Sitesi Nasıl Kurulur ? - Web Dayı

Sıfırdan WordPress E-ticaret Sitesi Nasıl Kurulur ?

wordpress e-ticaret sitesi nasıl kurulur
wordpress e-ticaret sitesi nasıl kurulur

Bu konumuzda da sizlerle beraber işimize yarayacak olan elementor eklentisi ile tanışmış olduk. Umarım eklenti hakkında oldukça bilgi toplamışsınızdır. İşte WordPress E-ticaret Sitesi Nasıl Kurulur öğrenelim.

Dayı sizlere güzellik yapsın sakin bir müzik bıraksın. Müziği açın ve sakince okuyun. O zaman hadi başlayalım.

Woocommerce Nedir ?

Woocommerce WordPress altyapısında gelişmiş olan bir e-ticaret yazılımıdır. Bu yazılım sayesinde kendi e-ticaret sitelerimi kuracağız. Bugün konumuzda sıfırdan e-ticaret sitesi nasıl kurulur onu uygulamalı olarak sizlerle birlikte yapacağız. Sıfırdan tema ayarları, eklenti ayarları ve ürün ekleme işlemleri nasıl yapılır bunu göstereceğim.Woocommerce WordPress altyapısında gelişmiş olan bir e-ticaret yazılımıdır. Bu yazılım sayesinde kendi e-ticaret sitelerimi kuracağız. Bugün konumuzda sıfırdan e-ticaret sitesi nasıl kurulur onu uygulamalı olarak sizlerle birlikte yapacağız. Sıfırdan tema ayarları, eklenti ayarları ve ürün ekleme işlemleri nasıl yapılır bunu göstereceğim.

woocommerce nedir

Baya büyük bir yazı olacağını düşünüyorum ayrıca beni çok uğraştıracak fakat Türkçe kaynakların artması için elimden gelenin sonuna kadar yapacağım. Woocommerce ayarlarına detaylı şekilde bakmak ve incelemek için yazmış olduğumuz diğer makaleyi okuyabilirsiniz.Baya büyük bir yazı olacağını düşünüyorum ayrıca beni çok uğraştıracak fakat Türkçe kaynakların artması için elimden gelenin sonuna kadar yapacağım. Woocommerce ayarlarına detaylı şekilde bakmak ve incelemek için yazmış olduğumuz diğer makaleyi okuyabilirsiniz.

WordPress Nasıl Kurulur ?

WordPress ile e-ticaret sitesi kurmak için bize lazım olan ilk olarak domain ve hosting’dir. Domain ve hosting’i almak için birçok firma bulunmakta. Kendinize uygun olan firmaları araştırıp bütçenize göre seçim yapmalısınız.

wordpress nasıl kurulur

Ardından cpanel üzerinden wordpress içerik yönetim sistemi dosyalarını sitenizin ana dizinine atmanız gerekmektedir. WordPress kurulum işlemi bu sayede tamamlanacaktır. Sitenize wordpress kurmanızın birçok farklı yolu var. Cpanel üzerinden veya file manager üzerinden kurabilirsiniz. Ben genellikle cpanel üzerinden kuruyorum.

wordpress nasıl kurulur

Cpanel üzerinde sayfa’nın en alt kısmında “SOFTACULOUS AOOS INSTALLER” menüsünü göreceksiniz. Burdan istediğimiz içerik yönetim sistemlerini tek tıklama ile kurulum sağlayabiliyoruz. Bizim şu anki amacımız WordPress’i kurmak olduğu için WordPress’i seçiyorum.

wordpress nasıl kurulur

Yükle butonuna bastıktan sonra siteme WordPress’i kurmam için benden bazı bilgiler istiyor. Bu bilgileri giriyoruz. Kısaca bu bilgiler wordpress sürümü, kurulacak domain adresi, site başlık ve açıklama bilgisi, admin panel bilgileri şeklindedir. Bilgileri kendi web sitenizin oluşumuna göre doldurmanız gerekmektedir. Bilgileri girdikten sonra ise sayfanın en alt kısmında bulunan yükle butonuna basmak. Yaklaşık 5-10 saniye içinde kurulum işlemi tamamlanacaktır. Ardından domain adresinizin sonuna /wp-admin yazarak admin panel üzerinden giriş sağlayabilirsiniz.

WordPress E-ticaret Sitesi Nasıl Kurulur ?

WordPress içerik yönetim sistemini kurduktan sonra bir e-ticaret sitesi kurmak için geriye 2 adım kaldı. Kendimize uygun bir tema ve eklenti kuracağız. Tema kısmını kendiniz halletmeniz gerekmekte.

wordpress e-ticaret sitesi kurma

Benim kullanacağım tema wordpress üzerinde ücretsiz olarak paylaşılan bir tema olacak. O yüzden güçlü bir tema kullanmak için ücretli yaptırmanızı veya themeforest üzerinden satış yapan arkadaşlardan almanızı tavsiye ederim. Gelelim öncelikle tema kurulumumuza.

WordPress E-ticaret Teması Nasıl Kurulur ?

E-ticaret teması için wordpress altyapısının ücretsiz olarak paylaşmış olduğu eklentilere bakabiliriz. Tabii ki ücretli eklentiler kadar güzel değil fakat işinizi belli bir yere kadar görür. Eğer büyük bir işletme sahibi iseniz özel bir tema yaptırmanızı önermekteyim.

WordPress Kütüphanesindeki E-ticaret Temaları Nasıl Kurulur ?

WordPress kütüphanesinde bulunan temaları yüklemek aslında en basit işlemdir. Tek tıklama ile istediğiniz temaları kurabilirsiniz. Hadi gelin uygulamalı olarak bir tane tema kuralım.

İlk öncelikle WordPress admin panelime giriş yapıyorum. Ardından Görünüm > Temalar yolunu takip ediyorum. Önüme gelen ekrandan yeni ekle butonuna basıyorum. Görmüş olduğunuz gibi önümüze birçok tema çıktı. Fakat burada blog, magazin ve bir sürü farklı konseptlere uygun temalar bulunmakta. Bu yüzden aradığım temayı bulmak için filtreleme özelliğini kullanacağım.

wordpress e-ticaret teması nasıl kurulur

Filtreleri uygula butonuna basıyorum ve önüme artık sadece e-ticaret ile ilgili temalar geliyor. Burdan göz gezdirip kendime uygun bir tema buluyorum.

WordPress E-ticaret Hazır Tema Nasıl Kurulur

Görmüş olduğunuz gibi temalar önüme çıktı. Burdan Envo Storefront temasını kullanmak üzere eklentini detaylarına giriyorum ve kur butonuna basıyorum. Daha sonra temamın gözükmesi için etkinleştiriyorum. Görünüm menüsü üzerinde temamın menüsü eklendiğini görüyorum. Hemen inceliyorum ki demo olarak nasıl import edebilirim bunu araştırman lazım.

WordPress Tema Demo İmport Nasıl Yapılır ?

WordPress tema demo import

Görünüm sekmesi üzerinden tema ayarlarımı kurcaladığımda böyle bir alan buldum. Temanın kendi eklentisi olduğunu gördüm. Hemen yükle diyerek temamın demo olarak import edilmesini sağlayacağım. O yüzden hemen yükle butonuna basıyorum. Ben yüklemeye çalıştım. Eklenti şu anda yüklendi ve etkinleştir butonuna bastım.

wordpress theme demo import

Görmüş olduğunuz gibi eklentiyi etkinleştirdiğim zaman beni bir sayfaya yönlendirdi. Bu sayfa üzerinden demo import edebiliyorum. Envo Storefront temasının demosunu yüklemek için üzerine geliyorum ve resim’e bir defa basıyorum.

wordpress tema için gerekli eklentiler

Önüme gelen bir pop-up üzerinde temanın çalışabilmesi için gerekli eklentileri kurmam gerektiğini söylüyor. Ayrıca required plugins yazdığını görebilirsiniz bu da demek oluyor ki bu eklentiler olmadan çalışmaz veya doğru sonuç vermez. Bu yüzden hemen yüklenmemiş olan eklentileri kuruyorum. Bence woocommerce eklentisi kurulu olduğu için activated olarak yazıyor fakat eğer siz daha kurulum yapmadıysanız hepsini birden tek tek yükleyin.

wordpress e-ticaret sitesi nasıl kurulur

Görmüş olduğunuz gibi ikisini de yükledim. Elementor eklentisini, wooocmmerce ve diğer eklentinin kurulumlarını da otomatik olarak gerçekleştirdi. Eğer elementor eklentisinin ne işe yaradığını bilmiyorsanız diğer makalemizi okuyabilirsiniz.

Daha sonra GO TO THE NEXT STEP adlı butona basarak kurulum işlemine devam ediyoruz.

wordpress tema nasıl kurulur

Görmüş olduğunuz üzere aktarılacak olan içeriklerin hangilerini yükleyebileceğimizi biz seçebilmekteyiz. Ben hepsini seçiyorum zaten otomatik olarak hepsi seçili geliyor. Şimdi ise demoyu yüklemeye başlıyorum. Demo işlemi yüklendikten sonra sizlerle beraber tema ayarlarını ve woocommerce ayarlarını göstereceğim.

Şunu belirtmem gerekir ki her tema için kurulum farklı olabilmektedir bu yüzden inceleyip kurcalamanız gerekir. Youtube üzerinden temanın adını yazarak da kurulum videosuna ulaşabilirsiniz.

theme demo import

Görmüş olduğunuz gibi tüm içerikleri içe aktardı ve demo kurulumu tamamlandı. Şimdi sitemin nasıl göründüğüne bakmak için ana sayfama gidip bakıyorum.

Demo İçerik Nasıl Düzenlenir ?

Bir sorun oluştu. Demoyu içe aktarı fakat ana sayfa üzerinde temanın doğru olarak gözüktüğünü göremedim. O yüzden sayfalara baktım ve anasayfanın olduğu bir sayfa gördüm. Bu ana sayfa sayfasını temamızın sayfası olarak ayarlamamız gerek bu yüzden wordpress admin paneli üzerinden ayarlar > okuma kısmına geliyorum ve sitemin tema sayfasını seçip kaydediyorum.

WordPress tema kurulum ayarları

Sabit sayfa seçeneğini seçtikten sonra içe aktarılan sayfamı seçiyorum. Şimdi temamız istediğimiz gibi oldu.

wordpress tema kurulum hizmeti

Görmüş olduğunuz gibi tema kurulumumuz gerçekleşti. Son 3 ürünü ben ekledim resim boyutları küçük olduğu için saçma bir görünüm elde etti. Onları birazdan sileceğim. Tema kurulum işlemini yapmış bulunmaktayız. Şimdi e-ticaret sitemizi kurmaya başlayabiliriz.

Farklı Bir Tema Nasıl Kurabiliriz ?

Eğer wordpress altyapısında paylaşılan temalar ilginizi çekmedi veya güzel gelmediyse Google üzerinden wordpress e-ticaret temaları yazarak birçok tema bulabilirsiniz. Ya da themeforest gibi web siteleri üzerinden ücretli olarak satın alabilirsiniz.

WordPress E-ticaret Sitesi Kuruyoruz Ama Nasıl ?

  • Tema Ayarları
  • Woocommerce Ayarları
  • Ödeme Yöntemi Ayarları
  • Eklenti Entegrasyonları

Anlatacağımız konuları liste şeklinde verdim. Ben sizlerle birlikte öncelikle görünüm ayarlarını yapacağım. Daha sonra ise eklentimizin ayarları nasıl yapılır onu göstereceğim. Ve tabii ki de Ödeme ağ geçidi ayarları nasıl yapılmalıdır, eklenti entegrasyonu nasıl yapılmalıdır onları göstereceğim.

WordPress E-ticaret Sitesi Nasıl Kurulur – Tema Ayarları Nasıl Yapılır ?

Temamıza bir baktığım zaman ilk olarak menülerin düzenlenmesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü bir e-ticaret sitesinde müşteriler menüler yolu ile ürünleri inceler. Menüler onların aradığını bulmasına yardımcı olur. Bu yüzden hemen wordpress yönetim paneli üzerinden Görünüm > Menüler yolunu takip ediyorum.

Menüler üzerinde bir sürü gereksiz nesneler bulunmakta. Hepsini siliyorum çünkü kendim yapılandıracağım. Evet tüm menüleri sildim şimdi ise müşterilerin/kullanıcıların işine yaracak ve site üzerinde gezinmesini sağlayacak önemli menüleri/sayfaları ekliyorum.

wordpress e-ticaret sitesi kurma

Görmüş olduğunuz üzere önemli sayfaları ekledim ve ingilizce başlıkları Türkçe olarak çevirdim. Bu sayede müşteriler kolay bir şekilde site üzerinde gezinme işlemini yapabilecekler. Resimde de görmüş olduğunuz gibi aşağıda ana menü seçeneği var. Bunu ben manuel olarak aktif ettim eğer sizde de pasif durumda ise bunu aktif edin. Aksi taktirde menünüz tema üzerinde görünmez. Değişiklikleri kaydet diyorum ve yaptığım işlemler kaydediliyor. Sitemin ana sayfasına dönerek nasıl bir görünüm elde ettiğine bakıyorum.

wordpress e-commerce website

Menüm gelmiş ürünlerim de alt da gözüküyor. Tabii bu ürünler demo olarak geldi bunları da nasıl silip yeni bir ürün ekleyeceğimizi sizlere göstereceğim.

Menülerimiz eklendikten sonra woocommerce ayarlarımızı yapılandırmaya geçebiliriz. Woocommerce ayarlarına çok detaylı olarak bakmayacağız. Önemli yerlere bakacağız. Fakat detaylı bir şekilde öğrenmek isterseniz woocommerce nedir adlı yazmış olduğum makalemi okumanızı öneririm.

WordPress E-ticaret Sitesi Nasıl Kurulur – Woocommerce Ayarları Nasıl Yapılır ?

woocommerce ayarları

Woocommerce ayarlarını yapmak için admin panelim üzerinden woocommerce > ayarlar menüsünü takip ediyorum. Önüme açılan ilk sayfa üzerinde alt kısma indiğimde Para birimi seçenekleri beni karşılıyor. E-ticaret siteniz hangi ülkeye göre satış yapıyor ise o ülkenin para birimini kullanmanızı öneririm. Bu yüzden ben Türk lirası olarak seçiyorum.

woocommerce e-ticaret sitesi kurma

Para birimi ayarlarını yaptıktan sonra ayarlarımın uygulanması için değişiklikleri kaydet butonuna basıyorum.

Woocommerce Gönderim Ayarları Nasıl Yapılır ?

Gönderim ayarları kısmından eğer kargo ücretini ayarlamak isterseniz uygulamalı bir şekilde yapalım. İlk öncelikle gönderim menüsüne giriyoruz. Gönderim bölgesi ekle butonuna basıyoruz. Bölge adı kısmına istediğinizi yazabilirsiniz. Ben Türkiye yazdım ve bölgeye ait bölgeler kısmına da aynı şekilde Türkiye seçtim. Sadece Türkiye’yi seçin eğer Türkiye > il olarak seçerseniz Türkiye genelinde değil sadece il üzerinde işlem yapmış olursunuz. Gönderi yöntemi ekle butonuna basıyorum.

woocommerce ücretsiz gönderim

Ücretsiz gönderim seçeneğini seçip gönderi yöntemini ekle diyorum ve değişiklikleri kaydet diyorum. Bu sayede ücretsiz gönderim yani ücretsiz kargo yapmış oluyorum. Yapmak size kalmış ben sadece ek bilgi olsun diye değinmek istedim.

Hesaplar ve gizlilik menüsüne giriyorum ve burada müşterilerin hesap üzerinde neler yapabileceğine karar veriyorum.

woocommerce e-ticaret sitesi

Misafir ödemesi bölümünden misafir müşterilerin sipariş vermesine izin veriyorum. Bunu yapmamın sebebi ise satışların artması için diyebilirim.

woocommerce hesap ayarları

Hesap oluşturma kısmından ilk 3 seçeneği aktif ediyorum. Müşteriler zaman kaybetmesin diye sepet üzerinden hesap oluşturmaya izin verdim. Hesabım sayfası üzerinden hesap oluşturmasına da aynı şekilde. Son seçeneği aktif etmedim çünkü otomatik şifre oluşturması müşteriyi uğraştıracaktır. Kendi şifresini kendi koyması daha doğru olacaktır.

Şu anlık başka bir ayar kalmadı. Eğer siz detayları ile ayar yapmak istiyorsanız woocommerce ayarları nasıl yapılır adlı makalemi okuyabilirsiniz.

WordPress E-ticaret Sitesi Nasıl Kurulur – Ödeme Yöntemi Ayarları Nasıl Yapılır ?

Ödeme yöntemi eklemek için banka veya diğer firmalar ile çalışmak gerekir. Birçok firma sanal pos hizmeti vermekte. Bu firmaların kendi yazmış oldukları wordpress altyapısına uygun yani woocommerce uyumlu eklentileri var. Entegrasyon yapmak da çok kolay.

wordpress ödeme yöntemi ekleme

Firmalardan bahsetmem gerekirse en yaygın olarak kullanılan shopier ve iyizico ödeme sistemleridir. Bu firmalar üzerinden üyelik açarak entegrasyon yapabilirsiniz. Hadi hemen bir firmanın entegrasyonunu yapalım.

Woocommerce Paytr Entegrasyonu Nasıl Yapılır ?

Öncelikle paytr entegrasyonu yapmak için eklentiler > yeni ekle yolunu takip ediyorum. Ardından arama yerine paytr yazıyorum ve önüme çıkan ilk eklentiyi indiriyorum.

woocommerce paytr entegrasyonu

Yükle diyorum ve etkinleştiriyorum. Şimdi ayarlarını yapmak için woocommerce > ayarlar > ödemeler yolunu takip ediyorum.

Woocommerce ödeme yöntemi ekleme

Görmüş olduğunuz gibi paytr ödeme yöntemini biz ekledik. Eğer bir e-ticaret sitesi kuruyorsanız kapıda ödeme ve kredi kartı ile ödeme seçeneklerini kullanın. Diğer seçenekler genellikle eski ve kullanılmayan yöntemlerdir. Paypal hariç çünkü paypal sadece ülkemizde kullanılamadığı için kullanılmıyor. Firma olan Paytr ödeme yöntemini açıyorum ve yönet butonuna basıyorum.

PayTr ödeme ayarları

Firmadan almış olduğunuz bilgileri girip kaydediyorsunuz. Bu sayede sitemiz üzerinden kredi kartı ile alışverişi sağlamış olacağız. Banka ile anlaşmanız varsa özel bir eklenti yaptırabilirsiniz veya hazır yapılmış ücretli satılan eklentileri de kullanabilirsiniz. Woocommerce ayarlarını ve temamızı ayarladık. Geriye yapmanız gerekenler gizlilik politikası, iletişim gibi sayfaların eklenmesi.

WordPress E-ticaret Sitesi Nasıl Kurulur – Woocommerce Ürün Nasıl Eklenir ?

Demo ile yüklediğimiz ürünler elbette işimizi görmez. Çünkü ya ingilizce olarak gelmiştir ya da sektörümüz ile ilgili değildir. Bu yüzden açılan bu ürünleri toplu olarak silme işlemini birlikte gerçekleştirelim.

Ürünler > Tüm Ürünler yolunu takip ediyorum önümüze gelen ekranda açılmış olan tüm ürünler bulunuyor.

wordpress toplu ürün silme

Solda bulunan kutucuğa basarak tüm ürünleri seçmiş oluyorum daha sonra ise toplu işlemler butonuna basarak çöp kutusuna taşı diyorum. Uygula dedikten sonra tüm ürünlerim çöp kutusuna gidiyor ve kalıcı olarak silmem için ise çöp kutusundan da siliyorum. Silerken yine aynı işlemi yapıyorum toplu seçerek siliyorum.

Woocommerce Ürün Nasıl Eklenir ?

Ürün eklemek için ürünler > yeni ekle yolu üzerinde ilerliyorum. Açılan sayfada ilk olarak ürün adı ardından ise içeriğimi yazıyorum. Yazdıktan sonra içerik verisi kısmından ürün ayarlarımı yapılandırıyorum. İlk olarak fiyat bilgisini veriyorum. Eğer indirimli olacak ise indirimli fiyat alanını da dolduruyorum.

woocommerce ürün fiyatı

Daha sonra tekrar aşağı doğru sayfayı indiriyorum ve ürünün kısa açıklama bölümü beni karşılıyor. Buraya ürünümüz ile ilgili kısa bilgiler veriyoruz.

Sağ kısımdaki panel üzerinden ise ürünümüzün kategorisini ve ürünün resmini seçebiliyoruz. Aynı zamanda ürün galerisi yani çoklu resim de ekleyebiliyoruz.

woocommerce ürün kategorisi ekleme

Eğer kategorileriniz yoksa ürünler > kategori > yeni ekle yolu üzerinden kategori açabilirsiniz. Sizler ile uygulamalı olarak kategori açmadık çünkü basit bir işlem. WordPress üzerinden kategori açma işlemi ile aynı pek bir farkı yok. Tüm bilgileri doldurduktan sonra yayımla düğmesine basmanız yeterlidir. Taslak olarak kaydedebilirsiniz, daha sonra üzerinde düzenleme de yapabilirsiniz.

sa