Seo Nedir ve Ne İşe Yarar?

seo nedir ve ne işe yarar
seo nedir ve ne işe yarar

SEO herhangi bir web sitesinin Google aramalarında daha üst sıralarda çıkabilmesi için yapılan ve siteden maksimum verimin alınmasını hedefleyen sistemdir. Seo nedir ve ne işe yarar dediğinizi görür gibiyim. Aslında seo bir çok yarar sunmakta. Arama motorlarının tamamı bir algoritma ile çalışmaktadır.

Söz konusu algoritmayı destekleyen sitelerin, aramalarda ilk sıralarda çıkması, bu siteler üzerinde trafiğin artmasına dolayısıyla, arama motorlarında ilk sıralarda çıkabilme de bir başarı anlamına gelir.

seo nedir

Pek çok site, faaliyet gösterdikleri alanla ilgili, ilk sırada çıkabilmek için uzman desteğine başvurur ve bu durum da ilk sırada çıkabilmek adına yapılan hizmetleri bir sektör haline dönüştürür.

Seo Çalısmanın Faydaları Nelerdir?

Seo nedir ve ne işe yarar ,Arama motorlarına yönelik olarak yapılan sistem ve sürekli iyileştirme çalışmalarının bütününü ifade eden SEO sitelere maddi anlamda pek çok fayda sağlar.

  • Müşterilerinize sunduğunuz ürün ve ya hizmetin hem yeni müşterilerinize ulaştırılmasını hem de mevcut müşterilerinize olası bir aramalarına hatırlatılmasını sağlar.
  • Markaların reklam ve tanıtım faaliyetlerinde doğrudan etki eder.
  • Arama motorlarında gerçekleştirilen aramalarda sitenizin ön planda olması sitenizin index alan sayfa sayısını büyük ölçüde arttırır.
  • Müşterilerinizin gözünde marka imajının ve prestijinin artmasına yardımcı olur.
  • Görünür bir marka haline gelmenizin doğal bir sonucu olarak müşterilerinizin ve diğer paydaşlarınızın tercih edilen bir firma olduğunuz algısı kazanmalarını sağlar.
  • Site trafiğinizi artırır.
  • Biline geleneksel yöntemlerle yapılan reklam ve tanıtım faaliyetlere oranla çok daha az bir maliyetle tanınmanızı sağlar.

Seo Çalışması Nasıl Yapılır?

SEO çalışması iki adımda yapılmaktadır. Bu adımlardan site içi SEO diğeri ise, site dışı SEO’dur. İlk aşamada, söz konusu sitenin sunmuş olduğu ürünler ve ya hizmetler listelenmeli ve bu metalara ilişkin kritik anahtar kelime belirlenmelidir. Kritik anahtar kelimeler uzmanının tercihine göre 3 ila 4 adet olabilir.

seo nedir ve nasıl kullanılır
seo nedir ve nasıl kullanılır

Bir sonraki aşamada, sitenin asıl hedef kitlesini çekebilmek amacıyla anahtar kelime analizi yapılır. Ardından rakipler tespit edilir. Sitenin SWAP analizi gerçekleştirilir. Bu sayede sistemli ve planlı bir biçimde hedeflerin konulması mümkün olabilecektir. Bu tespitlerin ardından, sitenin içeriğinde bulunan içerikler, altyapı ve performans gibi diğer değerlendirmeler gerçekleştirilir. Değerlendirmelerin ardından iyileştirmeler yapılır ve sistemli bir biçimde sürdürülür.