SEO Clickbait Başlıklarında Daha Fazla Tıklanma Nasıl Alınır?

SEO Clickbait Başlıklarında Daha Fazla Tıklama Nasıl Alınır
SEO Clickbait Başlıklarında Daha Fazla Tıklama Nasıl Alınır

Çoğu blog yazıcıları başlığın okuyan kişinin dikkatini çekmesinin önemli olduğunu bilir. Dikkat çeken bir başlık, yazdığınız makaleleri insanların okumasını sağlar. Bu konumuzda SEO Clickbait Başlıklarında Daha Fazla Tıklanma Nasıl Alınır? Onu anlatacağım. Biliyorsunuz ki youtube üzerinde clickbaitli içerikler oldukça çok.

Ama manşeti iyi yapan nedir?

Bu soru uzmanları ayırdı. Bazı uzman kişiler, Seoya uyarak başlık yazmamız gerektiğini bazıları ise okuyan kişilerin dikkatini çekmek için melodramatik yazmak gerektiğini söylüyor.

Ama bence biz buna ikilem diyemeyiz. Çünkü yazdığınız başlıkları okuyacaklar için hem dikkat çekici ve arama motorları için optimize yapabilirsiniz.

Seo nasıl yapılır?

SEO ve CLİCKBAİT

İsminden de anlayacağınız gibi SEO başlıkları ve clickbait aynı şeylerdir. SEO’yu anlamak için isterseniz gelin sizlere konuyu açarak anlatayım. SEO Clickbait Başlıklarında Daha Fazla Tıklanma Nasıl Alınır ve clickbait uyumlu aynı zamanda seo uyumlu bir başlık nasıl üretilir bakalım.

SEO başlığını arama motorları için yazarsınız. Bu yazdığınız başlıklar anahtar kelimeler içerir. SEO ise attığınız başlıkları alır çünkü Google Search’a sorulan soruları Google alır ve başlığınız o soruyu yanıtlıyorsa başlığınızı öne çıkartır.

Çok fazla anahtar kelime ile başlığınızı doldurursanız. Sıralama olarak Google Search’ta ciddi konumlar alabilirsiniz fakat başlığınız dikkat çekici olmayabilir. Bu ise okuyucuların dikkatini çekmez ve sitenize giren kimse olmaz.

Clickbait nedir?

Clickbait:
Bir tıklama tuzağıdır. Bu tuzağın amacı ise insanların sizin sitenize girmeye çalıştırmaktır. Clickbait, dikkat çekmek ve kullanıcıları bu bağlantıyı izlemeye ve bağlantıya tıklamaya teşvik eden yanıltıcı resim veya link’tir. Ama clickbait her zaman sizlere iyi sonuçlar çıkaramaz. Bazı yollarda sizlere sıkıntılarda çıkarır.

İyi SEO Clickbait Başlıkları Nasıl Oluşturulur:

Anahtar kelimeler kullanın. İyi bir anahtar kelime kullanışı ve başlıklarda kullanmak bile sitenizi çoğu siteden öne çıkartacaktır. Bir anahtar kelime yaptıktan sonra Google üzerinden sitenizin sıralamasının kaçta olduğunu öğrenin. Sitenizin sonuçlarını bu şekilde öğrenebilirsiniz.

Popüler Eğilimlerden Yararlanın.

Verileri Kullanın. Bir okuyucuya okuduğu şeyin neden önemli olduğunu gösterin.

Liste Biçimini Kullanın. Çoğunlukla herkesin kullandığı liste biçimini kullanın. Mesela benim şu an sizlere listelediğim gibi.

Güçlü Kelimeler Kullanın. Yani başlıklarınızı ve yazdığınız makaleleri yumruk atarmış gibi yazın. Sıkıcı bir makaleyi kimse okumak istemez.

Okunabilirlik : Okunabilirliğinizi her zaman yüksek tutun. Okunabilirliğiniz yeşil ise gerçekten iyi sonuçlar çıkarıyorsunuz demektir. Okunabilirlikte en çok dikkat etmeniz gereken temel şeyler şunlardır. Edilgen çatı, Geçiş kelimeleri ve paragraf uzunluğu bunlara dikkat ederek sıkıcı bir makale yazmadan Okunabilirliğinizi yeşil yazarsanız bir okuyucunun iyi bir şekilde anlamasına yardımcı olmuolacaksınızız demektir.