Google’nin Sitenizi Bulması İçin 3 Pratik Seo Taktiği

Google'nin Sitenizi Bulması İçin 3 Pratik Seo Taktiği
Google'nin Sitenizi Bulması İçin 3 Pratik Seo Taktiği

Yeni açılan birçok web sitesi Google tarafından görünmez bu yüzden indeks almaz. Bu konumuzda Google’nin Sitenizi Bulması İçin 3 Pratik Seo Taktiği anlatacağım. Eğer google botları sitenize uğramıyorsa ya siz çabalamıyorsunuz ya da bazı şeyler yanlış gidebiliyor olabilmektedir. Mesela robots. txt dosyasının google botlarına izin vermemesi gibi teknik sorunlar olabilmektedir. Fakat bu konumuzda sizlere teknik hatalardan değil de yapmanız gereken işlemlerden bahsedeceğiz. Eğer hayla merakınız varsa okumaya devam edin.

Eğer wordpress içerik yönetim sistemini kullanıyorsanız Temel WordPress Seo Optimizasyonu konumuza bakmanızı öneririm.

Google’nin sitenizi bulmasını sağlayın

Bir web sitesinin arama motorlarında sıralamasına etki eden birçok faktör olsa da, herkesin anlayabileceği ve kendi sitesi üzerinde yapabileceği bazı temel noktalar bulunmaktadır. Ama her şeyden önce ilk bilmemiz gereken unsur arama motorlarının ne olduğunu ve nasıl çalıştığını bilmekten ibarettir.

Arama Motoru Nedir ve Nasıl Çalışır?

Arama motorları, köprü aracılığı ile bir siteden diğer sitelere bağlanmanızı sağlayan yapıdır. Bazen tarayıcı, botlar veya örümcekler olarak da adlandırılan yazılımlardır. Taradıkları web sitelerin her birinden sonuç alarak kullanıcıların sorgu yaptığı zaman önüne çıkarmasını sağlamaktadır.

Arama motorları için temel unsurlardan biri, bağlantı popülerliğidir. Yani bir web sitesini diğer siteler üzerinden link vermesidir. Bağlantı vermesidir. Kısaca buna backlink denilmektedir. Sitenizin Google’ye taratmasını sağlamak için backlink sağlamalısınız. Eğer birçok site üzerinden web sitenize bağlantı verilmiş ise Google botları sitenize mutlaka uğrayacaktır. Arama motorları bağlantılara önem vermektedir. Sadece Google için geçerli değil birçok tarayıcıdan bahsediyorum.

Fakat demem o ki bağlantı popülerliği sadece bir faktördür. Seo oldukça geniş ve detaylı bir optimizasyondur. Birçok kriter bulunmakta. Arama motorları, algoritmasını gizli yönünü insanlara paylaşmadığından dolayı, vermiş oldukları tavsiyeleri dinliyoruz. Bir sitenin sıralamasını hangi faktörlerin arttırdığını anlamaya çalıştığımız zaman çoğunlukla bir deneme yanılma yöntemi kullanmış oluruz.

Kullanıcılarına en alakalı bilgileri veren bir sitenin arama motorlarının yararına olacağını düşünün. Bugün İnternet’te bir milyarın üzerinde web sitsi bulunulduğu tahmin edilmektedir. Arama motoru botları tüm bu siteleri indeksleme ve akıllı bir şekilde sunma kapasitesi barındırır. İlk büyük bir arama motoru olan Yahoo, artık arama sonuçlarını sağlamak için bing arama motorunun algoritmasını kullanıyor. Şimdi seo’nuzu geliştirmeniz için birkaç yol bulalım.

temel seo nedir

Google İçin İyi Bir Tasarım ve İçerikle Başlayın

Bir web sitesinin tasarlanma şekli, kullanılabilirliği ve erişebilirliği oldukça önemli bir rol oynar. Bu etkenler hem Google hem Bing arama motoru üzerinde kaliteli bir web sitesinin işareti olarak yorumlanmaktadır. Kötü bir web sitesine bağlanır misiniz veya gezinir misiniz? Tabii ki hayır bunun sebebi ise kötü olmasıdır. Aslında oldukça basit. Eğer kullanıcı odalı düşünür ve ona göre giderseniz, kaliteli işler yaparsanız arama motorları sizi mutlaka farkedecektir. Arama motoru botları web sitenizin içeriklerinin kaliteli olup olmadığını artık yorumlayabiliyor. Yapay zeka oldukça gelişmiş durumda. Sitenin tasarımı güzel olsa da içeriklerinizin hoş olmadı da önemlidir. Bunların hepsi bir kriter olduğunu unutmayın. Sadece bir işlemi yaparak birinci sırada çıkamazsınız. Bu zaman gösteren ve emek vermeniz gereken bir süreçtir. İçerikleriniz tamamen kullanıcı odalı, bilgi verici şekilde yazılmalıdır. Diğer sitelerin eksikliklerini kendinizde gidermelisiniz. Kaliteli içerikler üretmeli ve rakiplerinizin önüne geçmelisiniz. Kaliteli içerik ürettiğiniz sürece siteniz hızlı bir şekilde indeks olacak ve önlere çıkacaktır.

Seo İçin Sitenize Bağlantılar Sağlayın

Arama motorlarının sitenize girmesini sağlamak için ise daha önce Google üzerinde indeks almış bir web sitesinden bağlantı alın. Böylece arama motoru böcekleri, o siteyi taradığı zaman sizin sitenizi de tarayacaktır. Daha hızlı ve kolay indeks almanızı sağlayacak ve içeriklerinizin öne çıkma oranını arttıracaktır. Bir bağlantı almanıoldukçaca çok yöntemi bulunmaktadır. Sosyal medya, diğer bloglar ve basın bültenleri üzerinden bağlantılar alabilirsiniz.

Fakat çoğu uzman Google search console üzerinden arama motorlarına site haritasını göndermenizi önerir. Bu sitenizdeki tüm içeriklerin indekslenmesine etki etmektedir. Google’ye taramasını istediğiniz tüm bilgileri vermiş oluyorsunuz. Bu sayede sitenizin hızlı bir şekilde eklenmesine katkıda bulunur. Ayrıca yeni eklediğiniz içeriğin de arama motorları tarafından hızlı taranmasını sağlar.

SEO nasıl öğrenilir: Yeni başlayanlar için SEO rehberi | Cengiz GÖNÜLTAŞ
seo optimizasyonu yapın

Her Sayfaya Biraz Seo Sevgisi Verin

Google’nin Sitenizi Bulması İçin 3 Pratik Seo Taktiği ‘nden biri de bu. Anahtar kelimeler, arama motoru sözlüğünde belki de en çok yanlış ifadelerden biridir. Kullanıcıların web sitenizin, ürününüzü veya blog yazılarınızı bulmak için kullanacağınız umduğunuz kelimelerdir.

Anahtar kelime kullanımı hayla arama motorlarının bir parçasıdır. Anahtar kelimelerinin doğru kullanmanın en iyi yolu, insanlar tarafından okunacak ve anlaşılacak içeriklerin yazılmasıdır. Yani kullanıcı odaklı ve kaliteli içerikler yazmaktır. Çoğu uzman yazılarınızın uzunluğuna göre anahtar kelime kullanmanızı önermektedir.

Başlık Etiketi

Bir konu üzerinde yazı yazarken kullanmış olduğunuz başlıktaki kelimeler, bir arama motoru sonuç sayfasında sayfa başlığı olarak görüntülenmektedir. Bu başlık etiketi bir kullanıcının okuyacağı ve açıklayıcı olması gereken ilk öğedir. Mümkünse en az bir veya iki anahtar kelime kullanın. Çoğu arama motoru başlıklar dahil elli beş karakter kullanmanızı önerir. Bu yüzden başlığınızı kısa tutun.

Açıklama

Başlık kadar önemli olan açıklama kısmı da önemlidir. Arama sonuçlarında başlığın altında gözüken yazılara açıklama denir. Açıklama kısmında anahtar kelimeler kullanmak güzel olsa da, arama yapan kullanıcıların sitenize tıklaması için teşvik etmek gerekir. İkna edici bir yazı yazmanız oldukça önemlidir. Açıklama kısmı da 160 karakterden daha az olması gerekmektedir. Yoksa 160 karakterden sonraki yazılar gözükmez. Eğer açıklama metniniz yoksa veya boş bıraktıysanız arama motorları ilk cümleyi açıklama olarak koyacağını unutmayınız.

URl’ler

Sitenizin tüm sayfaları da arama motorlarında gözükmektedir. Bu yüzden bir makale yazdığınız zaman url adresini kısa tutmak ve boşluk gibi karakterlerden uzak durup yerine “-” atmak daha olumlu sonuç yansıtacaktır.

Temelden İleriye Doğru

Öncelikle yazdığım makalede temel bilgileri verdiğimi ve Google arama motoru algoritmalarının sürekli değiştiğini unutmayın. Eski zamanlarda, anahtar kelimeleri meta açıklama kısmına koyarak arama motorlarını kandırmak oldukça basitti. Siteniz günde bir milyon ziyaretçi alabiliyor olabilir. Fakat bu ziyaretçi bir potansiyel müşteriye veya satışa dönüşmediğinde hiçbir işinize yaramayacaktır. Kullanıcı odaklı çalışma yapın. İnsanların dikkatini çekecek içerikler üretin.

Yeni Başlayanlar İçin Seo Eğitimi

Google’nin en iyi uygulamalar ile ilgili 32 sayfalık kılavuzu

Bu eğitimleri okuyarak da birçok bilgi edinebilirsiniz. Eğer kendinizi bu sektörde geliştirmek isterseniz yoast seo firması gibi yazılmış doküman dosyalarını inceleyebilirsiniz. Bu kendinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır.